Dermatolojik İnciler

Sik Görülür, Az Taninir! Kutanöz Laysmanyazis: Klinik, Dermoskopik, Sitolojik ve Histopatolojik Ipuçlari

  • Ceren Memis
  • Aysegül Erat
  • Betül Ünal
  • Soner Uzun

Turk J Dermatol 2017;11(1):40-41

Kibris’ta yasayan 40 yasinda Hatayli erkek hasta 1 yildir sol kulak heliksinde yer alan üzeri krutla kapli ülser ve makropinna görünümü ile basvurdu (Resim 1). Son bir yil boyunca Kibris ve Türkiye’de 12 farkli merkezde klinik ve histolojik muayenelerle kesin tani konulamayan hasta, çok sayida sistemik-topikal antibiyotik ve kortikosteroidli krem tedavileri kullanmis ancak yanit alinmamis. Hastanin kutanöz laysmanyazis (KL) açisindan endemik bölgeden gelmesi ve lezyonun kronik seyirli olmasi, agrili olmamasi, açik bölgeye yerlesim göstermesi ve bazi dermoskopik bulgularin saptanmasi KL süphesi yaratmistir. Yapilan sitolojik ve histopatolojik incelmelerde laysmanya amastigotlari gösterilerek KL tanisini dogrulanmistir. Hasta yatirilarak 20 gün süre ile sistemik meglümine antimonat (15 mg/kg/gün, i.m) tedavisi uygulandi ve lezyonlarinin düzelmesi sonrasi taburcu edildi (Resim 2). Ipuçlari; Klinik: KL elbise disindaki anatomik bölgelere yerlesmis kronik seyirli, agrisiz, eritemli papül, nodül, plak ve ülsere lezyonlarda ayirici tanida akla gelmelidir. Güney bölgelerinde daha sik olmakla birlikte ülkemiz KL için endemiktir (1). Dermoskopik: Granülom yapilarinin dermatoskopik yansimasi olan sarimsi ovoid alanlarin görülmesi (Resim 3) durumunda diger granülomatoz dermatitler (lupus vulgaris, sarkoidoz vs.) yaninda KL akla gelmelidir (2). Sitolojik: Dermatolojik sitolojisi (Tzanck yayma) KL tanisinda basit, hizli, güvenilir ve ucuz bir tani yöntemidir (3). Hastalik için tanisal sitolojik bulgu 2-5 µm büyüklügünde, intraselüler veya ekstraselüler yerlesimli, hücre duvari ile çevrili oval sekilli nükleusu ve nükleusa yakin daha koyu boyanmis nokta biçiminde kinetoplasti bulunan laysmanya parazitleridir (Resim 4a, 4b). Histopatolojik: KL’nin histopatolojik tanisinda önemli ipuçlari dermiste histiyositler, lenfositler ve plazma hücrelerinden olusmus enflamatuvar infiltrat, makrofajlar içinde ve disinda laysmanya parazitleri, dev hücreler ve granülom yapilaridir (Resim 5) (4). Editör Notu: Ülkemiz KL açisindan endemik bir bölgede yer almasina ragmen, hastalik akla gelmediginde, yillarca gereksiz tetkikler uygulanmakta ve antibiyotik tedavileri önerilmektedir. Bu nedenle kronik, agrisiz eritemli tüm lezyonlarda sitolojik inceleme yapilmalidir. Sitoloji laysmanya disinda da birçok granülomatöz ve tümöral hastaligin tanisinda hizli ve kolay uygulanabilir bir tani yöntemidir.


1. Uzun S, Durdu M, Culha G, et al. Clinical features, epidemiology, andefficacy and safety of intralesional antimony treatment of cutaneous leishmaniasis: recent experience in Turkey. J Parasitol . 2004;90:0-853.

2. Yücel A, Günasti S, Denli Y, et al. Cutaneous leishmaniasis: new dermoscopic findings. Int J Dermatol . 2013;52:0-831.

3. Durdu M, Baba M, Seçkin D. More experiences with the Tzanck smear test: cytologic findings in cutaneous granulomatous disorders. J Am Acad Dermatol . 2009;61:0-441.

4. Bassorgun CI, Ünal B, Karakas AA, et al. Clinicopathological evaluation of cutaneous leishmaniasis in the mediterranean region of Turkey. Turk Patoloji Derg . 2015;31:0-126.